Музеї

Історичний музей

Окрасою експозиції в залах історії є археологічна колекція створена з речей, знайдених на подвір’ї фортеці і в урочищі Ракочі, що знаходиться неподалік від Меджибожа.

Виставлено також пам’ятки трипільської культури, черняхівської культури, Київської Русі. В залах є вітрини присвячені Національно-визвольній війні під проводом Б.Хмельницького, 12-му Охтирському гусарському полку, єврейській культурі.

Гончарство представлене виробами місцевих майстрів О.Мороза, Г.Пилипчука, К.Бедрій, М.Грубальського, М.Островського, а також майстра народної творчості з с.Адамівка Вінковецького району О.Пиріжка і майстрині з цього ж села Ф.Дзюби. У відділі «Ковальства» виставлені вироби та інструменти коваля, є фрагмент кузні.

В залі «Народного ткацтва» можна побачити ткані вироби подолян і знаряддя ткацького виробництва, яке відоме з давніх часів. Тут і килими, і рушники та скатертини, рядна, сорочки з полотна, а також ткацький верстат, козелець, мотовило, терниця, прядка тощо.

В останньому залі представлені художні твори – іконо малярство ХІХ – початку ХХ ст.: «Цар Слави», «Голгофа», «Воскресіння», «Пантелеймон-цілитель» та інші знаменитої київської школи іконопису.

Музей жертв Голодомору

Музейна експозиція, присвячена пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр. в Україні, була відкрита Президентом України Віктором Ющенком 4 жовтня 2008 р.

Прості образи сільського буття створюють виразну картину трагічних тридцятих років ХХ століття. Це широкий пласт мистецького бачення України тих часів. В експозиції представлені 1600 експонатів, понад 500 одиниць документального матеріалу, сотні фотодокументів. Загалом на побудову експозиції використано 650 тисяч гривень бюджетних коштів та 311 тисяч гривень коштів благодійників Концепція музею – це боротьба старого і нового та результати цієї жахливої боротьби. Автор концепції – народний художник України Микола Мазур.

Цілісна художньо-просторова композиція умовно поділена на шість образів сільського життя – зі своїм умовним визначенням: «Колективізація», «Депортація», «Чорні дошки», «Закон про п’ять колосків», «Голодомор», «Молитва за Україну».

За цей час експозицію побачило більше 110 тисяч відвідувачів з різних країн світу. Свої враження вони залишили у «Книзі відгуків». Музей став осередком дослідження трагедії Голодомору в регіоні. Щорічно, спільно з Хмельницьким інститутом МАУП, в листопаді місяці проводиться Всеукраїнська науково-теоретична конференція «Голодомор 1932-1933 років в Україні: причини, соціально-психологічні наслідки, правова оцінка».