Статті

Меджибіж єврейський

Оприлюднено

Перші згадки про існування єврейської громади у Меджибожі датовані XVI століттям. Володарі містечка потребували на людей спроможних вести адміністративні і фінансові справи, налагоджувати торгові зв’язки, розвивати ремесла. В їх очах євреї, маючи багатий досвід міського життя, були необхідним компонентом для упорядкування міста. А євреїв в той час Меджибіж приваблював як добре захищенє і укріплене місто та фортеця, що стоять на перехресті торгових шляхів.

В першій половині XVII ст. місто було одне з найбільш економічно розвинене. Населення становило 12 тис. чоловік, в тому числі 600 єврейських сімей.

У XVIII ст. біля Великої синагоги стояв дім, в якому проживав знахар-лікар – тоді це була законна професія – Рабі Ізраїль Баал Шем-Тов (Володарь доброго імені) . Він оселився в Меджибожі в 1740 році і став відомим як цілитель, через що отримав славу серед простого люду.

В єврейській традиції раббі Баал Шем-Тов шанується у першу чергу як засновник нової гілки в іудаїзмі – хасидизму. Він створив тип віруючого, в якого емоції займали більш важливе місце, ніж встановлене дотримання обрядів. Це рух, який стверджує постійну і все проникаючу присутність Бога в людському житті.

Бешт прожив в Меджибожі 20 років і був похований на старому єврейському цвинтарі.

Зараз велика кількість паломників приїздить на могилу засновника хасидизму, щоб поклонитись йому.

Серед єврейських речей на виставці є: талеси, менори, тфіліни, ритуальна кружка для миття рук, кам’яний надгробок, книжки та сувії.

Окремо розташований і фрагмент єврейської лавки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *