Статті

Меджибіж від козацьких часів. Частина 2

Оприлюднено

У 1830-1831 рр. царський уряд конфіскував маєтки у Чарторийських і передав військовому відомству. У Меджибожі було створено військове поселення, а з 70-х р. кожного літа проводились літні військові збори на всі види зброї.

Під час таких зборів в замку часто зупинялись імператори Микола І і Олександр ІІ. В корпусах відбулося перепланування з пристосуванням для покоїв високих гостей.

З 1896 по 1914 р. в замку, який зазнав найбільших перебудов, розмістився штаб 12-го Охтирського гусарського полку. На честь 250-річчя цього полку в 1901 р. охтирські гусари отримали від імператора найдорожчу нагороду – шефом полку була призначена Велика княгиня Ольга Олександрівна.

А в 1914 р., до 100-річчя ювілею Бородінської битви, полк був названий на честь легендарного командира Деніса Васильовича Давидова. Повна назва полку була: «12-й Гусарський Охтирський генерала Дениса Давидова і її Імператорської Величності Великої Княгині Ольги Олександрівни полк».

Спеціально для офіцерів цього полку до північного муру прибудували казарми, круглу північну вежу зробили восьмигранною, де був розміщений офіцерський клуб.

Стіни замку були поштукатурені і побілені, увесь комплекс фортеці перетворився на білосніжний романтичний палац, що отримав назву «Білий лебідь».

За Російської імперії костел, що знаходиться у центрі замкового подвір’я перепланували у православну церкву.

У 1914 р., коли почалася Перша світова війна, гусари пішли просто із змагань на війну.

У 1917 р. на території фортеці формувалось військо П.Скоропадського, який перебував у Меджибожі 3 місяці.

У 1920 р. прийшла радянська влада і почалося руйнування замку.
В різний час тут розміщувались маслозавод, складські приміщення, пожежна частина, замкові мури місцеві жителі розбирали на будівельний матеріал.

Перші реставраційні роботи розпочались після того, як у 1965 р. в Меджибіж приїхав заступник ради міністрів УРСР П.Тронько. В 70-х рр. були відбудовані казарми, перекрита ґонтою і поштукатурена церква.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *